Americké Panenské ostrovy: raj na zemi

05 feb 20:12

Americké Panenské ostrovy, oficiálne Panenský ostrov Spojených štátov, objavil Krištof Kolumbus v roku 1493 a sú pomenované po svätej Uršule a jej podporovateľoch.

Piráti a dobrodruhovia už dlho nazývajú nedotknuté more, ktoré obmýva krásne pláže tohto skutočného raja, svojím domovom. Španielsko, Spojené kráľovstvo, Dánsko a Francúzsko dlho súperili o vlastníctvo ostrovov, pretože pôda a podnebie sú mimoriadne vhodné pre určité druhy plodín.

Tento spor sa oficiálne skončil až počas prvej svetovej vojny, keď Spojené štáty odkúpili niektoré z dánskych ostrovov, zatiaľ čo ostatné sú dodnes pod anglickou a portorickou jurisdikciou. V súčasnosti sa považujú za americké územia.

Panenské ostrovy sú fantastickou destináciou s bohatou prírodnou krásou a históriou. Na tejto stránke nájdete stručný prehľad jednotlivých ostrovov.

Kde sa nachádzajú Americké Panenské ostrovy?

Charlotte Amalie

Kde sa nachádzajú Americké Panenské ostrovy?

Americké Panenské ostrovy sa nachádzajú v Karibskom mori, približne 60 kilometrov od pobrežia Portorika a 1800 kilometrov od pobrežia Floridy. Americké Panenské ostrovy sú súčasťou Malých Antíl, konkrétne súostrovia Náveterné ostrovy.

Ich geografická blízkosť umožňuje cestovateľom preskúmať aj susedné karibské ostrovy, ako sú Antigua a Barbuda, Barbados, Anguilla, Guadalupe a mnohé ďalšie. Pred cestou na iné karibské ostrovy alebo do miest ľahko dostupných z Amerických Panenských ostrovov by ste sa však mali informovať o potrebných dokladoch, pretože povolenie ESTA vám umožňuje cestovať len do oblastí pod kontrolou vlády USA, ako je napríklad Portoriko.

Ako sa dostať na Americké Panenské ostrovy?

Keďže medzi Talianskom a Americkými Panenskými ostrovmi nie sú priame lety, Keďže medzi Talianskom a Americkými Panenskými ostrovmi nie sú priame lety, je nevyhnutné mať medzipristátie v Spojených štátoch a potom letieť na jedno z dvoch letísk na ostrovoch, St.Thomas alebo St.Croix. Z týchto dvoch ostrovov sa následne bude môcť dostať na ostrovy Svätý Ján a Water Island.

Vzhľadom na blízkosť Floridy sa na Americké Panenské ostrovy dostanete z letiska v Miami približne za dve hodiny. Okrem toho je na letisko Henryho E. Rohlsena na ostrove St. Croix veľa priamych letov, a to aj z miest ako New York a Atlanta.

Taliani, ktorí chcú navštíviť Americké Panenské ostrovy na dovolenku, si musia vybaviť tieto dokumenty:

  • elektronické cestovné povolenie ESTA, ktoré je potrebné pri cestách v dĺžke do 90 dní a/alebo pri tranzite cez územie USA;
  • Aj deti musia mať platný elektronický pas, aby mohli ísť do Spojených štátov. Okrem toho musíte pri vypĺňaní formulára ESTA uviesť informácie o svojom cestovnom pase.
  • Na získanie povolenia ESTA je potrebná letenka, jednoznačne na cestu tam aj späť.

Kedy navštíviť ostrovy?

Ak chcete čo najlepšie využiť všetky ponúkané aktivity a prírodné krásy ostrovov, je dôležité vyraziť v správny čas. Teploty na Panenských ostrovoch sú vzhľadom na tropické prostredie relatívne vysoké počas celého roka a mesiace možno rozdeliť do dvoch skupín:

  • obdobie horúčav trvajúce od mája do novembra s teplotami až 32°. Tieto mesiace sa však vyznačujú aj silnými zrážkami a od augusta do októbra sa často vyskytujú hurikány.
  • Posledné obdobie, od decembra do apríla, je nepochybne ideálnym obdobím na objavovanie nedotknutých ostrovov. V týchto mesiacoch sú horúčavy znesiteľnejšie, teploty sa pohybujú okolo 29 °C a málo prší.

Svätý Tomáš: prechádzka po hlavnom meste

Charlotte Amalie, hlavné mesto Amerických Panenských ostrovov, sa nachádza na ostrove Svätý Tomáš. Ak ste na dovolenke na ostrove, musíte vidieť nábrežie mesta. V najmodernejšej časti si môžete pozrieť zakotvené jachty a zastaviť sa v rôznych reštauráciách, kluboch a obchodoch.

Keď však vstúpite do úzkych uličiek, vzhľad veľkomesta ustúpi miestam, ktoré výrazne pripomínajú koloniálne obdobie, so starými múrmi, typickými domami s červenými strechami a koloniálnymi skladmi.

Historické miesta na ostrove Svätý Tomáš

HOTEL 1829

Tento hotel bol kedysi sídlom bohatého francúzskeho obchodníka Alexandra Lavaletta a v roku 1906 bol prestavaný na hotel. Zachovalo sa mnoho pôvodných architektonických prvkov, napríklad terakotová podlaha, marocké keramické ornamenty a farebné sklenené okná.

HAAGESEN HOUSE

Dom Haagensenovcov bol domovom dánskeho bankára. Niektoré z izieb si môžete pozrieť, čo vám umožní lepšie pochopiť životný štýl bohatej buržoázie 19. storočia.

FORT CHRISTIAN

Toto opevnenie je jednou z najstarších stavieb na ostrove Svätý Tomáš. Výstavba pevnosti Fort Christian sa začala v roku 1672 s cieľom chrániť obyvateľov pred nájazdmi pirátov. Dnes v nej sídli Múzeum Panenských ostrovov a so svojou mohutnou vežou s hodinami a výraznými červenými stenami je výnimočným miestom, ktoré musíte vidieť.

VLÁDNY KOPEC

Na kopci sa nachádza niekoľko starobylých kaštieľov z dánskeho obdobia. Začnime legislatívnou budovou, ktorá bola dokončená v roku 1847 a v súčasnosti v nej sídli zákonodarný zbor Panenských ostrovov USA. Vládny palác bol postavený okolo roku 1860 a v súčasnosti v ňom sídli guvernér ostrovov, hoci je možné vidieť prvé dve poschodia.

Svätý Tomáš ponúka svojim návštevníkom aj neuveriteľný výhľad na vrchol hory: so svojimi 500 metrami nadmorskej výšky bol kedysi dôležitým strategickým bodom; dnes sa sem môžete vydať, aby ste si vychutnali výhľad na Magen’s Bay a ochutnali najlepšie Banana Daiquiri, kokteil z banánov, hnedého cukru a miestneho rumu.

Tým sa však pôžitky, ktoré na turistov na tomto ostrove čakajú, nekončia. Svätý Tomáš je známy ako pravý pirátsky ostrov!

Piráti z Karibiku…

99 schodov a Černovousov hrad sa nachádzajú na vrchole schodiska zo 17. storočia, kde sa nachádza Černovousov hrad, jeden z najznámejších pirátov histórie. Hradná veža bola postavená koncom 16. storočia, ešte pred príchodom pirátov, a Dáni ju používali na dohľad nad prístavom. Neskôr, okolo roku 1800, sa stal sídlom Čiernej brady.

Hrad Čierna brada

Drakeovo miesto: Možno sa zdá, že je to obyčajné miesto, ale história hovorí, že tu sedával legendárny anglický pirát Sir Francis Drake a pozoroval lode prechádzajúce Drakeovým prielivom.

V roku 1990 bol objavený nález, ktorý posilňuje spojitosť medzi pirátmi a nádherným ostrovom Svätý Tomáš. Bola objavená loď Trompeuse, známa francúzska pirátska loď Jeana Hamlina, ktorého na ostrove chránil vtedajší guvernér Adolph Esmit.

Charles Carlile, lovec pirátov z anglického kráľovského námorníctva, bol poverený velením lode HMS Francis s konkrétnou úlohou zajať Hamlina. La Trompeuse sa nachádzala pri pobreží ostrova v noci 31. júla 1683.

Podľa Carlilových denníkov Carlile vydal rozkaz na ostreľovanie pirátskej lode po tom, čo na ňu zaútočila loď Trompeuse aj delá pevnosti sv. Tomáša. Keďže bol naložený strelným prachom, vybuchol a osvetlil karibskú nočnú oblohu.

Strategický bod Panenských ostrovov: Vodný ostrov

Ostrov Water Island je vzdialený asi 4 km od ostrova Svätý Tomáš. Vďaka svojej výhodnej polohe bol dôležitým strategickým miestom počas koloniálneho obdobia aj počas svetových vojen.

Počas dánskej správy prichádzali na ostrov početní piráti, aby sa ukryli pred loďami osadníkov a kontrolnými vežami; bolo pre nich tiež jednoduchšie zamerať sa na obchodné lode, ktoré odtiaľ priplávali do prístavu Svätý Tomáš.

Water Island bol tiež posledným z Panenských ostrovov, ktorý v roku 1944 odkúpili Spojené štáty. Americká administratíva vytvorila na ostrove od začiatku strategické kontrolné stanovište a začala s výstavbou pevnosti Fort Segurra.

V skutočnosti bol ostrov vyhlásený za štvrtý americký Panenský ostrov až v roku 1996. Pred týmto dátumom si ostrov „prenajal“ americký podnikateľ Water Philips, ktorý na ňom postavil sídla a hotely. Licencia bola neskôr prevedená na Edwarda McArdla, ale po hurikáne, ktorý v roku 1989 spustošil Water Island, sa vzdal svojich ambícií týkajúcich sa ostrova.

Okolie ostrova Water Island vymedzujú zátoky a zálivy, ako napríklad pláž Honeymoon Beach s bielym pieskom, ktorá je ideálna na romantické pobyty v mene intimity.

Svätý Ján: klenot Panenských ostrovov

Finančník Laurence Rockefeller o ostrove Saint John vyhlásil: „Táto krásna krajina bude pre každého trvalým potešením.“ Jeho poznámky presne reprezentujú malý ostrov. Podstatnú časť z nich kúpil sám a pomohol pri založení Národného parku Americké Panenské ostrovy, mnohých ekologických stredísk a luxusného hotela.

Skromný prístav Cruz Bay je ľahko dostupný zo Svätého Tomáša. Tento ostrov je vynikajúci pre cestovateľov a je pravdepodobne najlepšou voľbou pre ľudí, ktorí hľadajú pokojnú dovolenku ponorenú do prírody. V skutočnosti je väčšina územia súčasťou národného parku, ktorý je zároveň chránenou biosférou UNESCO.

Ak je záliv Cruz Bay pestrý a veselý, záliv Coral Bay na druhej strane ostrova je pokojný. Napriek tomu, že ide prevažne o rybársku a poľnohospodársku komunitu, na pobreží nájdete množstvo miest s fantastickou kuchyňou a živou hudbou.

Aj na ostrove Svätý Ján sa môžete potápať a užívať si jedny z najkrajších pláží na svete vrátane pláží Salt Pond Bay, Lameshur Beach a Haulover Bay, ktorá je ideálna na šnorchlovanie.

Krása ostrova sa nekončí plážami a nádherným dnom, kde môžete vidieť tropické ryby a koralové útesy. Na tomto ostrove sa nachádzajú početné ruiny historických dánskych plantáží z 18. storočia, z ktorých väčšina je sústredená v oblasti Great Cinnamon Bay.

St. Croix: medzi lesom a koloniálnymi mestami

Saint Croix je najväčší z Amerických Panenských ostrovov a má aj najlepšie udržiavanú koloniálnu architektúru.

Na takej veľkej ploche má St. Croix rozmanité scenérie, vegetáciu a živočíchy, a to ako na ostrove, tak aj v okolitých vodách. Bariérový útes, ktorý obklopuje záliv Isaac Bay a Jack Bay, sťažuje prístup ľuďom, ale nie zeleným morským korytnačkám. Organizácia na ochranu prírody dohliada na prírodnú rezerváciu, ktorá zahŕňa značnú časť pláží ostrova a umožňuje korytnačkám pokojne hniezdiť.

Okrem toho je ostrov domovom 100 druhov vtákov a v Karibskom mori, ktoré ho obklopuje, žije viac ako 400 druhov tropických rýb. Keď hovoríme o miestnej prírode, nesmieme opomenúť autochtónne plemeno dobytka Senepol, ktoré má červenkastú srsť.

Flóra ostrova St. Croix sa delí na dve časti: oblasť na východe charakterizujú kopce a suchá buš, bohatá na kaktusy, typické tropické stromy a posvätné baobaby privezené priamo z Afriky. Vlhký dažďový prales charakterizuje oblasť na západe; sugestívnym a nezabudnuteľným miestom na návštevu je Mohogany Road; nie náhodou je mahagónový strom jedným zo symbolov ostrova.

Koloniálne mestá na ostrove St. Croix

  • Christiansted: Prístavnú oblasť mesta založili Francúzi v polovici 16. storočia, hoci najlepšie sa rozvíjala počas dánskej správy. Jedinečné koloniálne pamiatky mesta s tyrkysovými palácmi a širokými portikusmi, ktoré mali chrániť pred tropickým vetrom a dažďom, sú dodnes viditeľné a prispievajú k jeho historickému významu.
  • Pevnosť Christiansvaern: postavená v roku 1749 na ochranu prístavu a obyvateľov pred nájazdmi pirátov, neskôr slúžila ako súdna sieň a väznica na ostrove. V súčasnosti je označená ako národná historická pamiatka.
  • Budova Steeple Building, v ktorej sídli Múzeum národného parku a ktorá bola prvým kostolom postaveným Dánmi po ich príchode na ostrov St.Croix, poskytuje pohľad na každodenný život na ostrove v predchádzajúcich storočiach.
  • Druhé mesto, Frederiksted, má ťažšiu minulosť, ale práve udalosti, ktoré sa odohrali v tomto meste, dali ostrovu Saint Croix prívlastok „slobodný“ Americký Panenský ostrov. Frederiksted bol postavený aj počas dánskej nadvlády, ale počas povstania otrokov v roku 1848 bolo mnoho starobylých stavieb na ostrove poškodených a neskôr prestavaných vo viktoriánskom štýle.

Pamiatky v meste St. Croix

  • Buddhoe Park: Ako všetci vieme, v tomto období sa obchodovalo s otrokmi. 3. júla 1848, po niekoľkých demonštráciách, sa značná časť obyvateľstva afrického pôvodu vydala na pochod do malého parku generála Buddhoeho, aby požadovala svoju nezávislosť. Vtedy guvernér Peter von Sholten vyhlásil koniec otroctva na ostrovoch: „Všetci, ktorí nie sú slobodní na území dánskej Západnej Indie, budú slobodní!“
  • Plantáž Mt. Washington: tu sa nachádzajú pozostatky cukrovaru zo 17. storočia a starobylý mlyn na živočíšny pohon, ktorý sa používal na jeho výrobu;
  • Grange Plantation: Croix: Farma, ktorá vznikla ešte pred založením mesta a dodnes funguje a dodáva ovocie a zeleninu na trh v St. V priľahlom historickom pivovare sa nachádza múzeum pre záujemcov o výrobu piva na ostrove v minulosti.
  • Liehovar Cruzan Rum Distillery: Vyrába sa tu najlepší rum na svete už od roku 1650 tradičnými metódami.

Panenské ostrovy, koncentrácia prírody a histórie uprostred Karibiku

Petroglyfy v zátoke Reef Bay

Divoká príroda a história sa stretávajú v láskyplnom objatí v pozemskom raji na Panenských ostrovoch. Sú vynikajúcou voľbou pre akýkoľvek druh dovolenky.

Na ostrovoch je možné navštíviť historické pamiatky, ako sú plantáže a koloniálne dediny, ktoré vám umožnia dotknúť sa minulosti a vidieť, ako žili ľudia na karibských ostrovoch v minulosti. Na ostrovoch boli pre záujemcov objavené aj petroglyfy z obdobia Tainov, indiánskej populácie, ktorá medzičasom zanikla.

Okrem toho sú Panenské ostrovy vďaka rôznym pamiatkam, ktoré siahajú až do zlatého obdobia pirátov, zaujímavým a zábavným miestom pre celú rodinu. Pre malých aj veľkých, ktorých fascinujú lupiči siedmich morí, sú k dispozícii rôzne aktivity a výlety.

Na ostrovoch je pre športovo založených turistov k dispozícii množstvo trás v Národnom parku svätého Jána alebo na ostrove Svätý Krištof. Najlepšou aktivitou na dovolenke je však šnorchlovanie.

Americké Panenské ostrovy sa viackrát objavili na stupni víťazov v celosvetovej súťaži časopisu Scuba Diving „Best Snorkeling“. Vezmite do úvahy, že na ostrove St. Croix sa nachádza najväčší živý koralový a hubový útes v Karibiku. Pozorná prehliadka koralového útesu a mnohých druhov tropických rýb, ktoré obývajú Karibské more, je neuveriteľným zážitkom.

Po prvej návšteve si nemôžete pomôcť a musíte sa na túto úžasnú stránku vrátiť!

Zanecháme vám toto video útesu St. Croix od whereserik:

ZISTITE VIAC:

Návrat na domovskú stránku.

Máte obavy o ESTA? Prečítajte si našu sekciu Často kladené otázky.